październik

Barwy jesieni

To temat zajęć w bibliotece ( Filia Nr 7 Książnicy Podlaskiej), w których uczestniczyły dzieci z grupy "Zajączki". Z zainteresowaniem przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o jesieni i jej  charakterystycznych cechach, a także o jesiennych zwyczajach zwierząt. Następnie wysłuchały opowieści przygotowanych przez panią bibliotekarkę i po raz kolejny przekonały się, że biblioteka to prawdziwa skarbnica wiedzy i warto do niej zaglądać, by sięgać po ciekawe, różnorodne książki.

"Zajączków" przygoda z muzyką

Przedszkolaki z grupy " Zajączki " wybrały się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na warsztaty muzyczne pt.: "Drzwi do świata muzyki", które wprowadziły dzieci w magiczny świat dźwięków. Swoją wizytę w Operze dzieci rozpoczęły od krótkiej wycieczki, w trakcie której mogły zobaczyć takie miejsca, których publiczność na co dzień nie odwiedza, a każde drzwi otwierały magiczne, muzyczne hasła. Podczas zajęć dzieci wspólnie szukały kluczy do zaplanowanych zabaw z muzyką oraz odpowiedzi na pytania: Czym jest pauza, a czym dźwięk? Jakie dźwięki nas otaczają? Co to jest gama?  Następnie można było rozpocząć zabawę z dźwiękiem, światłem i ruchem.  Na koniec spotkania panie pochwaliły dzieci za ich wiedzę i aktywność podczas zabaw oraz obdarowały przedszkolaków pieczątkami- nutkami. Udział w warsztatach sprawił dzieciom ogromną radość.

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

W tygodniu pod hasłem "Dary jesieni" dzieci z grupy "Motylki" oglądały zgromadzone w kąciku przyrody dary jesieni, omawiały, porównywały wygląd, przeliczały, segregowały, a także poznawały zapach i smak  wybranych warzyw i owoców. Uczyły się o sposobach ich  zastosowania oraz nieocenionych dla zachowania zdrowia właściwościach. Wszystkie przedszkolaki wiedzą, że żeby być zdrowym należy dostarczać organizmowi niezbędne witaminy. Dlatego też wspólnie, pod kierunkiem szefowej kuchni-Pani Eli "Motylki" przyrządziły smaczne i bardzo zdrowe soki owocowo- warzywne. Najpierw, z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, dzieci kroiły owoce, wrzucały liście świeżego szpinaku, mieszały, a następnie przy pomocy blendera ( i pani :)), sporządzały sok. Powstały soki w dwóch smakach i kolorach! Taki samodzielnie przygotowany, bardzo zdrowy napój wszystkim bardzo smakował :)

"Zajączki" w teatrze

Zajączki wybrały się do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt.: „Ach, jak cudowna jest Panama”. Była to opowieść o przyjaźni Misia i Tygryska, którzy po odnalezieniu pachnącej bananami skrzynki z Panamy postanawiają się do niej udać, sądząc że jest to miejsce ich marzeń. Spektakl ukazał dzieciom siłę przyjaźni i to, że mając obok siebie bliską osobą można przejść każdą drogę i pokonać wszystkie trudności. Nie tylko sama historia, ale także ciekawa scenografia, parawan z szufladkami, lalki jak Muppety, miłe dla ucha rytmy sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z dużą ciekawością. Na koniec nasze Przedszkolaki miały okazję spotkać się z aktorami, zapytać o ich pracę w teatrze, dowiedzieć się o roli i zadaniach scenarzysty, scenografa, dźwiękowców.

Z wizytą w muzeum

Tym razem dzieci z grupy „Muchomorków” wybrały się do Muzeum Podlaskiego w Ratuszu, aby odkryć tajemniczą i piękną krainę kolorów. Przedszkolaki eksperymentowały barwami dowiadując się, jak powstaje kolor zielony, pomarańczowy i fioletowy. Poznały również „emocje” i „temperaturę” kolorów, a także odszukiwały barwy pór roku na poszczególnych obrazach wystawy. Następnie każdy wykonał barwną pracę pt.: „Kolorowe przedmioty”, która została wykonana poprzez mieszanie kolorów. Na zakończenie zajęć byliśmy uczestnikami „naszego małego wernisażu”.

Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe

Jesień jest porą zbioru owoców i robienia z nich przetworów, dlatego dzieci z grupy „Muchomorki” postanowiły wykonać pyszne „witaminowe” szaszłyki. Zajęcia kulinarne były zachętą do spożywania owoców, a także okazją do nazywania, porównywania wyglądu i smaku owoców krajowych oraz zagranicznych.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem nadziewały patyczki przyniesionymi owocami, kroiły i dekorowały. Wszystkie szaszłyki były znakomite! Po pracy odbyła się degustacja – dzieci poczęstowały  szaszłykami także Panie w przedszkolu. Wykonane szaszłyki wszystkim smakowały, a radość i zadowolenie towarzyszyły nam przez cały dzień.
    „Muchomorki” nie mogą już doczekać się kolejnych zajęć kulinarnych!

Wizyta "Muchomorków" w Komisariacie Policji

"Muchomorki" odwiedziły policjantów z Komisariatu Policji położonego przy ul. Wrocławskiej. Funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania na drodze i na podwórku. W trakcie odwiedzin przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska radiowóz policyjny oraz wsiąść do niego. Dzieci miały również możliwość obejrzeć salę, w której przesiadują zatrzymani przestępcy. Dużą atrakcją dla dzieci było wykonanie odcisków swoich palców. Wizyta zakończyła się wspólnymi fotografiami oraz otrzymaniem odblasków od pani dzielnicowej. Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

Święto muzyki w naszym przedszkolu

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia- śpiewamy, tańczymy, słuchamy, bawimy się przy muzyce, gramy na instrumentach. Jest środkiem, celem, dziełem, inspiracją , zachętą do wielu różnorodnych  działań, a przede wszystkim wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci. Dlatego też postanowiliśmy  pierwszego października uczcić Międzynarodowy Dzień Muzyki.  Tego dnia dzieci przyniosły z domu różne instrumenty, a w przedszkolu pojawiły się specjalne dekoracje. Cała społeczność przedszkolna zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie  zaśpiewano przygotowane wcześniej piosenki, odbyły się prezentacje instrumentów muzycznych, różne zabawy muzyczno-ruchowe i tańce,  a także dzieci miały możliwość wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas rozwiązywania muzycznych zadań i zagadek. Na zakończenie wszystkie grupy wyruszyły na paradę z instrumentami wokół przedszkola. Było bardzo radośnie i głośno, czyli "wszystko gra" !  :)

>>> Archiwum 2017/2018